Çanakkale Gezi Rehberi

Kitap

Azmak Mezarlığı

Mestan Tepe (Green Hill) Mezarlığı’nın bulunduğu noktadan Büyük Kemikli istikametine dönüldüğünde, kuzey yamacında Hill 10 Mezarlığı’nın bulunduğu Softa Tepe’ye gelmeden önce yolun sağ yanında bulunan yönlendirme levhasının işaret ettiği yol ile ulaşılmaktadır. Uzun yıllar boyunca bozuk durumdaki bu yolun 2011 yılında kaplaması yenilenmiş olup ulaşım açısından rahattır. Söz konusu yol, bu noktadan sonra Kireçtepe Jandarma Şehitliği’ne sonrasında da Ece Limanı’na kadar uzanmaktadır.

Yusufçuk Tepe’den gelip Mestan Tepe (Green Hill) Mezarlığı’nın bulunduğu köşeden sağa sapıldığında Suvla Koyu-Büyük Kemikli Burnu istikametinde yol almak mümkündür.  Kireçtepe Jandarma Şehitliği’ne giden yolun sağ yanında, Karakol Dağı’nın güney yamacında yer alır. Gelibolu Yarımadası’nda bulunan İngiliz mezarlıkları içinde en kuzeyde yer alan Azmak Mezarlığı, kuzeydeki Azmak Dere yakınlarında bulunmaktadır. Adının kökeni, Anafartalar Ovası’nın kuzeyinde bulunan Azmak Dere’den gelmektedir.

“Azmak” tanımı, genelde yağışlı havalarla birlikte yatağında su akan, diğer zamanlarda kuru olan dereler için kullanılan bir isimdir. Ece Limanı’ndan Seddülbahir’e uzanan bölgede Azmak adıyla anılan üç dere daha vardır.
Azmak Mezarlığı, güneyde Yılgın Tepe-Mestan Tepe ve Green Hill Mezarlığı’na dönük olarak yapılmış olup 3 bin 875 metrekare alanı kaplamaktadır.

Bu mezarlıkta, Anafartalar Cephesi’ndeki muharebeler sırasında Kireçtepe’deki çarpışmalarda ölenler yatmaktadır. Mezarlıkta 562’si İngiliz, 12’si Kanadalı (New Foundland) ve 500’ü de kimliği belirsiz olmak üzere toplam 174 kişi gömülüdür.

İçindekiler