Çanakkale Gezi Rehberi

Kitap

Bigalı Atatürk Evi

26 Mart 1915 tarihinde, 5. Ordu’nun genel ihtiyat tümeni olarak görevlendirilen 19’uncu Tümen, karargâhı ve kuruluşundaki birliklerle, peyderpey Bigalı köyü civarındaki çadırlı ordugâhlara yerleşmiştir. 19. Tümen Komutanı Kurmay Yarbay Mustafa Kemal ise denizden gelebilecek saldırılara karşı Kilitbahir Platosu’nun batı yönünde hazırlanmakta olan savunma mevzilerinin yapım çalışmaları henüz bitmediğinden bir süre daha Eceabat’ta kalmıştır.

18 Nisan 1915 günü Bigalı köyüne gelerek, tamamen asli görevi olan 19. Tümen Komutanlığı’na dönen Mustafa Kemal, günümüzde müze haline getirilmiş durumdaki evde, sadece 7 gece kalabilmiştir.

25 Nisan 1915 sabahı saat 07:30 sonrasında (57. Alay Harp Ceridesi’nde, Alay Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey’in ifadesine göre saat 07:39’da) 57. Piyade Alayı, 39’uncu Topçu Alayı’ndan bir dağ topçu bataryası, tümenin süvari ve sıhhiye bölükleri ile beraber Kocaçimen Tepesi’ne, bir başka deyişle cepheye hareket edecektir.
Atatürk, Çanakkale Cephesi’nde görev yaptığı süreçte devamlı muharebe alanına yakın bölgelerde arazide konaklamış, dolayısıyla bir daha ne bu evde, ne de başka bir ev ortamında kalma fırsatı olmuştur.

Atatürk’ün kısa süreli de olsa kullandığı bu ev, küçük bir bahçe içinde, iki katlı, üst katında üç odası, giriş kapısı üzerinde küçük bir balkonu olan ve yöresel mimarinin izlerini taşıyan bir ev olup günümüzde ziyaret edilebilmektedir.

Genel kabul görmüş gezi güzergâhının son durağını oluşturan Bigalı köyünün meydanında bulunan bir başka bina ise “19. Tümen Müzesi” olarak düzenlenmiş olup ziyaret edilebilmektedir.

İçindekiler