Çanakkale Gezi Rehberi

Kitap

Ertuğrul Koyu / Yahya Çavuş Şehitliği

Ertuğrul Koyu’na 25 Nisan 1915 sabahı saat 06:00 civarında başlayan İngiliz çıkarması, buradan yaklaşık 1 kilometre batı yönünde bulunan Tekke Koyu’na yapılacak diğer çıkarma ile eşzamanlı ve koordineliydi.
İngiliz taarruz planına göre, Ertuğrul Koyu ve Tekke Koyu sahillerine çıkacak 29. İngiliz Tümeni’ne bağlı birlikler, bu bölgede tertiplenmiş Türk savunmasını bir hamlede aşacaklar ve ardından Alçıtepe köyü yönünde durmaksızın ilerleyeceklerdi.

Derinlikte ilerleyecek olan İngiliz birlikleri, bu bölgenin doğu yönündeki Morto Koyu ile batı yönünde olup kuzeye yönelen sahil kesiminde yer alan İkiz Koyu ve Pınariçi Koyu’na, bir başka deyişle sağ ve sol kanatlara çıkacak diğer birlikler ile Alçıtepe köyü civarında birleşecekler ve 25-26 Nisan gecesi yapacakları taarruzla Alçıtepe’yi ele geçireceklerdi. Bütün bu harekâtın ilk 24 saat içinde bitirilmesi öngörülmüştü.

Ancak İngilizler ile müttefiklerinin hazırladıkları planların akıbetini, Ertuğrul ve Tekke koylarının yamaçlarında, Ay Tepe’de, Gözcübaba Tepesi’nde, Harapkale Tepesi’nde, Seddülbahir köyünün sokaklarında çarpışan Türk askerinin kararlı ve inatçı savunması belirlemiştir.

Kanlarını dökerek, canlarını vererek sürdürdükleri kararlı ve inatçı savunmaları sayesinde sadece bir büyük savaşın değil, bir büyük milletin de kaderini belirleyen bu askerler, 9’uncu Tümen’in 26. Alay’ının 3. Tabur’una mensup, birçoğunun ismi bilinmez kahramanlardır.

İçindekiler