Çanakkale Gezi Rehberi

Kitap

Bigalı Köyü

Bigalı köyü, Eceabat’ın kuzeyinde, Taşlı Tepe’nin güney yamaçlarında yer alır; 1915 yılında “Boğalı” adıyla anılan köy, “Çamyayla” adıyla da tanımlanmıştır.

Köy ve yakın çevresi, Yarbay Mustafa Kemal’in komutasındaki 19. Piyade Tümeni kuruluşunda bulunan birliklerin, yaklaşık bir ay süreyle yerleştiği mevkilere ev sahipliği yapmıştır. Bu süre içinde 19. Tümen kuruluşunda bulunan birliklerin, Bigalı köyü ve yakın çevresinde hangi mevkilere yerleşmiş oldukları konusundaki en ayrıntılı tarif, tümenin Kurmay Başkanı Kurmay Binbaşı İzzettin (Orgeneral Çalışlar) tarafından şu şekilde verilmektedir:
“Tümenin konuşlanışının aşağıda olduğu gibi ayrılmış olduğunu beyan etmek muvafık (uygun) olur.

-Tümen Karargâhı: Bigalı Köyü’nde Yel Değirmeni düzlüğünde,
- 2’nci Sahra Topçu Taburu (seri ateşli): Bigalı Köyü-Eceabat yolunun Telakki mahallesi civarında,
- 3’üncü Sahra Topçu Taburu (mantelli): Bigalı doğusunda çiftlikte,
- 57’nci Alay: Bigalı Köyü’nün hemen batısında çadırlı ordugâhta,
- 72’nci Alay: Eceabat-Yalova yolunun doğusunda, Kilye kuzeyindeki Sükudlu Çeşmesi civarında çadırlı ordugâhta,
- 77’nci Alay: Maltepe’de çadırlı ordugâhta,
- 77’nci Alay’ın 1’inci Taburu: Merkezi Turşun olmak üzere, Koyun Limanı’ndan Anafarta Azmağı’na kadar sahili gözetlemekte,
- İstihkâm Bölüğü: Bigalı’da,
- Süvari Bölüğü: Bigalı’da,
- Sıhhıye Bölüğü: … Çiftliği’nde,
- Seyyar Hastane: Eceabat’ta,
- Telgraf Müfrezesi: Bigalı’da.”

Genel olarak yöresel yapı örneklerini oluşturan tek veya iki katlı evlerden oluşan Bigalı köyünün nispeten geniş sayılabilecek köy meydanı bu tür konutlar ile çevrilidir. Bigalı köyünde bulunan ve Atatürk’ün 7 gece süreyle ikamet ettiği ev, “Atatürk Evi” adıyla müze haline getirilmiştir. Bigalı köyü girişinden itibaren köy meydanı, meydana bakan binaları, Atatürk Evi ve bu eve ulaşan sokaktaki konutları ile bir bütün olarak 2006 yılında restore edilerek ziyarete açılmıştır. Köyde yaşayanların geçim kaynağını, genellikle zirai faaliyetler oluşturur.

İçindekiler