Çanakkale Gezi Rehberi

Kitap

İlk Şehitler Anıtı ve Seddülbahir Cephane Şehitliği

29 Ekim 1914 günü, Alman Amirali Souchon komutasına verilen Osmanlı donanmasına ait gemiler, Karadeniz’in kuzey kıyılarında bulunan bazı Rus limanlarını bombaladılar ve yine bazı Rus gemilerini batırdılar ya da el koydular.

Misilleme olarak, 11 Ağustos 1914 gününden itibaren Çanakkale Boğazı önlerinde ablukayı sürdürmekte olan İngiliz ve Fransız gemileri, Osmanlı Devleti ile İngiltere ve Fransa arasında henüz fiili bir savaş durumu olmamasına rağmen boğaz girişini koruyan tabyalara 3 Kasım 1914 günü ateş açtılar. Seddülbahir Kalesi’nin içinde yer alan tabyanın cephaneliği isabet almış ve “11 ton barut” ve “360 adet top mermisi” infilak etmiştir. Beş subay ile 81 erbaş ve er şehit olmuştur. “İlk Şehitler Anıtı” yukarıda anılan olayda hayatını kaybeden askerlerimizin anısına dikilmiştir.

3 Kasım 1914 günü şehit olan askerlerimizin gömülü olduğu alan ise Seddülbahir Cephane Şehitliği olarak anılmakta olup, Seddülbahir köyünden Kale Burnu’nun hemen kuzeybatısında yer alan küçük limana inen yolun sağ yanında ve Seddülbahir Kalesi’nin kuzey duvarına bitişik durumdadır. Taş ve tuğla örülerek kapatılmış eski kale kapısının hemen yanında bulunmaktadır. Yapım tarihi ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır.
Bazı kaynaklarda buraya sadece şehit düşen 5 subayın gömüldüğü belirtilmektedir.  1939 yılında onarım ve bakımı yapılıp yeniden düzenlenmiştir.

İçindekiler