Çanakkale Gezi Rehberi

Kitap

Kaba Tepe Simülasyon Merkezi

Kavak Tepe’den itibaren Kaba Tepe Burnu’na doğru uzanan sırt, Kavak Sırtı olarak tanımlanmıştır. Kaba Tepe Tanıtım Merkezi, Kavak Sırtı’nın üzerinde yer alır. Kaba Tepe Tanıtım Merkezi bünyesinde bulunan müze, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı bünyesindeki en önemli müzelerden biridir.

Müzenin bulunduğu noktanın doğu tarafında yer alan ve Conkbayırı yönünden gelen yolun sol yanında bulunan çukurluk alan ise, 25 Nisan 1915 sabahı Arıburnu ve civarındaki sahillere yönelik olarak başlayan Anzak çıkarmasını karşılayan 27. Alay’ın, Binbaşı İsmet komutasındaki 2. Tabur’unun karargâhının bulunduğu mevkidir.
Ancak yakın geçmişte hazırlanan yeni bir proje kapsamında Kaba Tepe Tanıtım Merkezi’nin yıkılması ve yerine Kaba Tepe Simülasyon Merkezi’nin yapılması kararlaştırılmıştır.

Bu kitabın hazırlandığı dönemde, uygulanması kararlaştırılan proje kapsamında Kaba Tepe Simülasyon Merkezi ile ilgili inşaat ve diğer faaliyetler, bütün hızıyla sürmekteydi. Kaba Tepe Simülasyon Merkezi’nin 18 Mart 2012 tarihinde ziyarete açılması planlanmaktadır.

Uygulanan projeye göre 8 bin metrekare genişliğindeki bir alanda çeşitli sosyal tesisleriyle birlikte yer alacak olan Kaba Tepe Simülasyon Merkezi, 13 ayrı mekân olarak düzenlenmektedir. Simülasyon merkezinin tüm birimleri Çanakkale Muharebeleri’nin bütün gerçekliğiyle ziyaretçilere hissettirilmesi ve yaşatılmasını amaçlayan çeşitli görsel içeriklerle donatılacaktır. 13 mekân içerisinde Genel Çanakkale Köyü, Nusret Mayın Gemisi, Ocean Gemisi, Seyit Onbaşı Odası, Kara Savaşlarını anlatan üç oda, Hava Harekât Odası, Anı Odaları, Çanakkale Geçilmez, Kurtuluş Savaşı ve Modern Türkiye bölümleri yer alacaktır.

Kaba Tepe Simülasyon Merkezi’nin ziyarete açılmasıyla birlikte, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı yeni bir ziyaret noktası kazanacaktır.

İçindekiler