Çanakkale Gezi Rehberi

Kitap

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çanakkale Kara Muharebeleri süresince en kanlı çarpışmaların yaşandığı Gelibolu Yarımadası toprakları üzerinde görkemli bir Türk anıtı yaptırılması amacıyla, o dönemde Genelkurmay Başkanı olan Mareşal Mustafa Fevzi Çakmak’ın önerisi ile Milli Savunma Bakanlığı tarafından 1944 yılında bir proje yarışması açıldı ve yarışmaya toplam 37 proje sunuldu.

Bu 37 proje arasından, Doğan Erginbaş ile İsmail Utkular tarafından hazırlanan proje birinciliği kazanarak uygulanmasına karar verildi.

Birinci seçilen projenin uygulanabilmesi için öncelikle yer seçiminin yapılması gerekiyordu. Bu nedenle 1952 yılında Prof. Emin Onat, Prof. Mustafa İnan, Prof. Orhan Safa ve proje mimarlarından oluşan bir komite kuruldu. Komite, 1952 Ekim ayında başladığı çalışmaları sonucunda Abide’nin yapılacağı yer olarak, Hisarlık Tepe’yi seçti.
Çanakkale Muharebeleri sırasında şehit düşen ve birçoğunun nerede yattığı meçhul olan on binlerce Mehmetçiğin anısına dikilen bu anıt,  vatanın dört bir yanından gelip, vatan uğrunda bu topraklarda şehit düşen ve “Şehit Mehmetçik” olarak kabul edilen bütün şehitlerimizi simgelemekte ve onların anısını yaşatmaktadır.
Çanakkale Şehitler Abidesi’nin temeli 17 Nisan 1954 yılında atılmış ve altı yıldan fazla devam eden inşaat süreci tamamlandıktan sonra, İkinci Anafartalar Zaferi’nin 45. yıldönümü olan 21 Ağustos 1960 günü ziyarete açılmıştır.

Çanakkale Şehitler Abidesi, her bir kenarı 25 metre uzunluğunda olan kare planlı bir kaide üzerinde dört ayaklı olarak yapılmıştır. Abidenin yüksekliği 41,70 metre olup, ayaklar tepeye doğru hafifçe konikleşir ve tabanda 25 metre uzunluğunda olan kenarlar, ayakların tavanla birleştiği noktada 24,50 metreye düşer. Dört ayaktan her birinin, köşelerden içe doğru genişlikleri 7,50 metre olup ayaklar arasındaki boşluklar, her yönde 10 metredir.
Çanakkale Şehitler Abidesi tören alanının boğaza bakan tarafında bulunan bayrak direği 2008 yılında dikilmiştir. Bir benzeri Anıtkabir’de bulunan, yekpare yapılmış ve 32 metre yüksekliğindeki eski bayrak direğinin yerine dikilen bu yeni bayrak direği, parçalı bir şekilde yapılmış olup, 70 metre yüksekliğindedir.

İçindekiler