Çanakkale Gezi Rehberi

Kitap

Mehmetçiğe Saygı Anıtı

Mehmetçiğe Saygı Anıtı, Albayrak Sırtı üzerinde, yolun sağ yanında yer almaktadır. Anıtın bulunduğu nokta, yaklaşık olarak Albayrak Sırtı’nın güney ucudur. Anıt, 1992 yılında Kültür Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılmıştır.

Anıtın ilk yapıldığı dönemde, eski Avustralya Genel Valisi Lord Casey kaynak gösterilerek kaidesinde yer alan ifadeler şu şekildeydi:

“25 Nisan 1915 günü Conkbayırı’nda Türkler ve Birleşik Kuvvetler arasında korkunç siper savaşları oluyor. Siperler arasında 8-10 metre mesafe var. Süngü hücumundan sonra savaşa ara verildi. Askerler siperlerine çekildi. Yaralılar ve ölüler toplanıyor. İki siper arasında açıkta ağır yaralı ve bir bacağı kopmak üzere olan İngiliz yüzbaşısı avazı çıktığı kadar bağırıyor, ağlıyor, kurtarın diye yalvarıyordu. Ancak hiçbir siperden kimse çıkıp yardım edemiyordu. Çünkü en küçük bir kıpırdanışta yüzlerce kurşun yağıyordu.
Bu sırada akıl almaz bir olay oldu. Türk siperlerinden beyaz bir iç çamaşırı sallandı. Arkasından aslan yapılı bir Türk askeri silahsız siperden çıktı. Hepimiz donup kaldık. Kimse nefes alamıyor, ona bakıyorduk. Asker yavaş adımlarla yürüyor, siperdekiler kendisine nişan almış bekliyordu.
Asker yaralı İngiliz subayını okşar gibi yerden kucakladı, kolunu omzuna attı ve bizim siperlere doğru yürümeye başladı. Yaralıyı usulca yere bırakıp, geldiği gibi kendi siperlerine döndü. Teşekkür bile edemedik. Savaş alanlarında günlerce bu kahraman Türk askerinin cesareti, güzelliği ve insan sevgisi konuşuldu.
Dünyanın en yürekli ve kahraman askeri Mehmetçiğe derin sevgi ve saygılar.

Üsteğmen Casey (Sonradan Avustralya Genel Valisi olmuştur)”

Mehmetçiğe Saygı Anıtı olarak tanımlanan bu anıt, yukarıdaki ifadelerle örtüşen formda tasarlanarak yapılmıştır.
Ancak, sonraki yıllarda yapılan araştırmalar, yukarıda yer alan ifadelerin hiçbir yerde kayıtlı olmadığını ve gerçek dışı olduğunu göstermiştir. Bu haliyle kitabede yazılı olanlara bakıldığında, daha ilk cümleden gerçeğe aykırı ifadeler dikkat çekicidir. Çünkü Çanakkale Kara Muharebeleri’nin ilk günü olan 25 Nisan 1915’te Conkbayırı’nda karşılıklı siperler bulunmadığı gibi herhangi bir çarpışma da olmamıştır. Söz konusu kitabe sonradan kaldırılmış, yerine yine Lord Casey adıyla Türk askerini öven bir başka ifadenin yazılı olduğu, günümüzde mevcut kitabe konulmuştur. Fakat bu kitabede yer alan metin de tartışmaya açık olduğu gibi Türkçe açısından da önemli hatalar içermektedir.

Anıtın kitabesinde yer alan metinlerdeki sözleri söylediği iddia edilen Lord Casey’in genel vali olduğu dönemde, Türkiye’nin Avustralya’daki ilk büyükelçisi olarak görev yapan Baha Vefa Karatay’ın, Mehmetçik ve Anzaklar (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 1987) adlı bir kitabı bulunmaktadır.

Baha Vefa Karatay başta Lord Casey olmak üzere karşılaştığı Avustralyalıların 1915 yılında Gelibolu Yarımadası’nda yaşadıklarını ve Türkler hakkındaki izlenimlerini adı geçen kitabında kaleme almıştır. Lord Casey ile ilk ve sonraki karşılaşmaları, aralarında geçen konuşmaların ne mealde olduğu anlatılmaktadır. Anlatılanların içeriğine bakıldığında, bugün anıtın kaidesinde yer alan ifadelerden daha farklı olduğu görülmektedir. Karatay, Lord Casey ile ilk kez güven mektubunu sunma töreninde karşılaştığını ve törenden sonra kendisine şu sözleri söylediğini ifade etmektedir:

“Biz Avustralyalılar, sizleri Gelibolu’da tanımış ve sevmişizdir. Ben de o savaşa teğmen rütbesiyle katılmış bir Anzak’ım. O kanlı fakat her iki tarafın da mertçe sürdürdüğü savaşta edindiğim intibaları, aynı sıcaklıkla yüreğimde taşıyorum.”

İçindekiler