Çanakkale Gezi Rehberi

Kitap

SALİM MUTLU MÜZESİ, ALÇITEPE KÖYÜ

Çanakkale Muharebeleri’nden önceki dönemde daha çok Rum ahalinin yaşadığı bir köydür. O yıllardaki adı, “Kirte” olarak bilinir. İngilizler bu köyü “Krithia” olarak ifade etmişlerdir.

Çanakkale Muharebeleri başlamadan önce bu köyde yaşayan Rum ahali, sivillerin hayati tehlikesi nedeniyle bölgeden tahliye edilmiştir. Bu köyden ayrılanlar bir daha geri dönmemişler ve 1934-1936 yıllarındaki mübadele kapsamında değerlendirilmişlerdir; 1936 yılına kadar boş ve harabe bir şekilde kalan köye, bilhassa Romanya’dan Türkiye’ye göç eden Türk ailelerden bir kısmı yerleştirilmiştir.

Çanakkale Kara Muhare­beleri’nin başladığı gün olan 25 Nisan 1915 günü Seddülbahir bölgesinde İngilizlerin çıkarma yaptıkları bütün sahilleri kapsayan bölgenin savunmasından sorumlu olan 9. Tümen’in 26. Alay’ının karargâhı, o gün itibariyle bu köydedir. Yarbay Hafız Kadri Bey komutasındaki 26. Alay, bölgede bulunan iki taburuyla, sabahtan akşama kadar düşmanın karaya çıkarttığı yaklaşık 13 taburluk bir kuvveti, kahramanca sürdürdüğü savunmasıyla durdurmayı başarmıştır.

Muharebelerin ilerleyen safhalarında Seddülbahir Cephesi’nde 28 Nisan 1915, 6-8 Mayıs 1915 ve 4-6 Haziran 1915 tarihlerindeki muharebeler I, II ve III. Kirte Muharebeleri olarak bu köyün adıyla anılmıştır.
Kirte adı, 1934 yılında “Alçıtepe” olarak değiştirilmiştir.

İçindekiler