Çanakkale Gezi Rehberi

Kitap

ŞAHİN DERE ŞEHİTLİĞİ

Şahin Dere; Soğanlı Dere’nin kollarından biridir. Bu derenin oluşturduğu küçük vadicik, Seddülbahir Cephesi’nin geri bölgesi olan Soğanlı Dere Vadisi’nin başlangıcında ve Alçıtepe köyünün yaklaşık 3 kilometre kuzeydoğusunda yer alır.

Cepheye yakın, düşman ateşine karşı korunaklı, ağaçlık ve sulak bir yer olmasından dolayı burası, 1915 yılındaki muharebeler sırasında bir sargıyeri olarak seçilmiş ve kullanılmıştır. Şehitlik; buradaki sargıyerinde tedavi gördükleri sırada hayatını kaybedip şehit düşen askerlerimizin gömülmesi ile oluşmuştur. Şehitlerimizin gömüldüğü alan, Şahin Dere’nin oluşturduğu küçük vadiciğin doğu yamacı üzerinde yer alır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yeniden düzenlenerek, ziyarete açıldığı 18 Mart 2005 tarihine kadar, ne yazık ki büyük bir bölümü tarla olarak kullanılmış ve bu nedenle şehit mezarlarının çoğu yok olmuştur. Burada tedavi gördükleri sırada hayatını kaybedip şehit düşen askerlerin sayısı 2 bin 177 olarak tespit edilmiştir. Bunların tamamının isimleri, şehitliğin duvarlarında yazılıdır.

İçindekiler