Çanakkale Gezi Rehberi

Kitap

Anzak Tören Alanı

Arıburnu’ndan Anafartalar istikametine giden yol üzerinde, yolun her iki yanında, Anzakların “North Beach” (Kuzey Sahili) olarak tanımladıkları sahil kesiminde ve Sfenks’in hemen önündeki alanda Anzak tören alanı yer alır.

 Deniz tarafındaki kısmının sahil kenarındaki alçak duvarın üzerinde, ANZAC “Australia & New Zealand Army Corps” (Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu) yazısı bulunur.

Yol kenarındaki iki ayrı noktada yer alan merdivenlerden bu bölüme inildiğinde, yolun alt kesiminde yer alan duvar üzerinde, Çanakkale Kara Muharebeleri’nin çeşitli evrelerine ait, resimlerle desteklenmiş Türkçe ve İngilizce bilgilerin yer aldığı metinler vardır.

Her yıl 25 Nisan sabahı, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen ziyaretçiler, Anzak askerlerinin 25 Nisan 1915 sabahı Arıburnu civarında karaya ayak bastığı saat olan 04:30’da başlayan bir anma töreni yaparlar. Türkiye’den de bazı kurumların ve ziyaretçilerin katıldığı törenlerde, geçmişte bu topraklarda yaşanan muharebelerde hayatını kaybeden askerler anıldığı gibi acı savaş tecrübelerinin bir daha yaşanmaması için barış ve dostluğun önemi vurgulanır.

1915 yılında, muharebeler döneminde, günümüzdeki bu tören alanının sahilinde, Anzak kuvvetlerinin “William” adını verdikleri bir iskele bulunmaktaydı. 1915 yılı sonbaharı geldiğinde, William İskelesi’nin hemen önünde “Milo” adlı küçük bir buharlı gemi, kış koşullarına hazırlık kapsamında dalgakıran görevi görmesi amacıyla, 26 Ekim 1915 günü İngilizler tarafından karaya oturtulmuştur. Adı geçen geminin enkazı uzun yıllar burada kalmış, ancak 1950’li yıllarda Türk tabyalarındaki toplar, sığ sulardaki gemi enkazları ve muharebe alanlarındaki bazı kalıntılarla birlikte “hurda” olarak satılmıştır.

Denizin durgun ve berrak olduğu günlerde, Milo adlı geminin yaklaşık 5 metre dipte duran karinasına ait bir bölümün koyu renkteki silueti, hâlâ görülebilmektedir.

Önceki yıllarda Arıburnu Anzak Mezarlığı’nın bulunduğu yerde yapılan Anzak Şafak Ayini’nin, bu ayine katılanların sayısının her geçen yıl artması nedeniyle daha uygun bir alanda yapılması kararlaştırılmış ve 1999 yılında günümüzdeki tören alanının düzenlenmesine başlanmıştır. Anzak tören alanı, 25 Nisan 2000 tarihinde hizmete açılmıştır.

İçindekiler