Çanakkale Gezi Rehberi

Kitap

Soğanlı Dere Vadisi’nin 1915 yılındaki görünümü.

GÜRSEL AKINGÜÇ ARŞİVİ

Eceabat’tan gelip Kilitbahir ve Havuzlar üzerinden Alçıtepe yönünde devam eden yol, uzun bir süre Çanakkale Boğazı’na paralel gittikten sonra, Soğanlı Dere Vadisi girişinden itibaren kuzeybatıya dönerek, deniz kıyısından ayrılır. Bu noktadan itibaren yol boyunca, Şahin Dere Şehitliği’ni geçinceye kadar içinde ilerlenecek olan vadi Soğanlı Dere Vadisi’dir.

Soğanlı Dere’nin yatağı; kendi adını taşıyan vadi içerisinde, Alçıtepe köyü yönünde ilerleyen yolun sol yanında bulunur. Soğanlı Dere de Gelibolu Yarımadası’nın güney kesiminde yer alan hemen bütün dereler gibi, genelde yazları kuru, kışları ise suludur.

Çanakkale Kara Muharebeleri sırasında Soğanlı Dere Vadisi, Seddülbahir Cephesi’nde çarpışan Türk kuvvetlerinin en önemli geri bölgesini oluşturmuştur. Seddülbahir Cephesi’nde 25 Nisan 1915-9 Ocak 1916 dönemindeki çarpışmalar boyunca bu vadi, düşman ateşine kapalı konumu nedeniyle güvenli bir mekân olarak kabul edilmiş ve söz konusu cephenin en önemli lojistik destek merkezi olarak kullanılmıştır. Her türlü malzeme ve mühimmat bu vadide depolandıktan başka, bazı sahra hastaneleri de burada hizmet vermişlerdir.

Ayrıca cephede yorulan, yıpranan, zayiat verdiği için kadrosu eksilen birlikler, geri alındıklarında genelde bu vadi içinde dinlendirilmişler, mevcutlarını bütünlemişler ve diğer her türlü ikmallerini de yine buradaki ordugâhlarında tamamlamışlardır.

İçindekiler