Çanakkale Gezi Rehberi

Kitap

Rumeli Mecidiye Tabyası ve Seyit Onbaşı Anıtı

Namazgâh ve Rumeli Hamidiye Tabyalarını geçtikten yaklaşık 300 metre sonra yolun sağ yanında yüksekçe bir yerde inşa edilmiş bulunan Rumeli Mecidiye Tabyası, 4. Ağır Topçu Alayı’nın 2. Ağır Topçu Taburu’na bağlı 5. Batarya’nın bulunduğu merkez istihkâmlarından biriydi.

Çanakkale Boğazı’nın savunulması bakımından önemli bir konuma sahip olan Rumeli Mecidiye Tabyası, 18 Mart 1915 tarihli boğaz muharebesi sırasında Birleşik Filo’nun başlıca hedefleri arasında yer almıştır. Burayı hedef alan İngilizlerin “Agamemnon” ve “Lord Nelson” isimli muharebe gemilerinin sahip olduğu 8 adet 305 mm’lik ve 20 adet 234 mm’lik toplam 28 topuna karşılık bu tabyada, 4 adet uzun namlulu 240/35 mm’lik ve 2 adet kısa namlulu 280/22 mm’lik top bulunmaktaydı.

Boğaz muharebesi sırasında Rumeli Mecidiye, Rumeli Hamidiye ve Namazgâh tabyalarının bulunduğu bu bölgeye yüzlerce top mermisi düşmesine karşılık, tabyada bulunan toplardan yalnızca 240/35 mm. çapında olanlar kullanılmış ve düşman gemilerine toplam 93 atış yapılabilmiştir.

İçindekiler