Çanakkale Gezi Rehberi

Kitap

Yüzbaşı Mehmet Şehitliği

57. Alay Şehitliği’ne gelmeden önce, Bomba Sırtı’nın güney ucunda, yolun hemen sağ yanında ve Quinn’s Post Mezarlığı’nın tam karşısında Yüzbaşı Mehmet Şehitliği yer alır. Yapım tarihi kesin olarak tespit edilememiştir.
Şehitliğin üzerinde bulunan plakada yer alan isim; “Yüzbaşı Mehmet” olarak belirtilmiştir. Bazı kaynaklarda Yüzbaşı Mehmet’in 27. Alay’da, diğer bazı kaynaklarda ise 57. Alay’da bölük komutanı olduğu yazılıdır. Milli Savunma Bakanlığı Personel Dairesi’nin 1998 yılında yayımladığı Şehitlerimiz adlı eserde 57. Alay, 2. Tabur, 6. Bölük Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Mehmet Efendi’nin ismi bulunmakta ve 26 Nisan 1915 günü şehit düştüğü belirtilmektedir.

Mehmet İrdesel’in 1973 yılında yayımlanan Çanakkale Savaşları ve Harp Sahaları Rehberi adlı eserinin 113. sayfasında Yüzbaşı Mehmet Şehitliği ile ilgili olarak şunlar yazılıdır:

“İngilizlerin Quinn’s Post Mezarlığı karşısındadır. Mezar taşının ön yüzünde 1915 – 27. Alay Yüzbaşı Mehmet, yan tarafında ise Yüzbaşı Alaattin diye yazılıdır.”

Yukarıda yer alan ifadede belirtilen Yüzbaşı Alaattin ismi, günümüzde söz konusu şehitlikte bulunmamaktadır. Ancak şu husus bilhassa vurgulanabilir ki Yüzbaşı Mehmet Şehitliği’nin bulunduğu mevki, Türk hatlarının düşman hatlarına en çok yaklaştığı mevkilerden biri olduğundan dolayı, şehitlik ve yakın çevresinde mezar yeri bilinmeyen birçok şehidimizin gömülü olması kuvvetle muhtemeldir.

İçindekiler