Çanakkale Gezi Rehberi

Kitap

Emberkation Pier (Tahliye İskelesi) Mezarlığı

Embarkation Pier (Tahliye İskelesi) Mezarlığı, 7’th Field Ambulance (7’nci Sahra Hastanesi) Mezarlığı’ndan sonra Arıburnu istikametinde, yaklaşık 700 metre ileride yolun sağ yanında ve yol ile deniz kıyısı arasında yer almaktadır. Mezarlığın bulunduğu mevki, 6 Ağustos 1915 akşamı başlayan ve bütünüyle Sarı Bayır silsilesini hedef alan düşman taarruzu sırasında Yeni Zelanda Tugayı tarafından Conkbayırı’na doğru yaklaşma istikameti olarak kullanılmış Çatlak Dere’nin oluşturduğu vadinin girişidir.

Mezarlık, aynı zamanda Anzak muharebe alanlarının kuzey sınırını işaret etmekte olup adını, 6-10 Ağustos 1915 günlerinde gerçekleşen Sarı Bayır Muharebesi’nde yaralananların tahliyesi için 6 Ağustos gecesi yapılan iskeleden al    mıştır. İki gün içinde terk edilen iskeleden günümüze hiçbir kalıntı kalmamıştır.

1919 sonrasında, 1915 yılındaki muharebeler sırasında mezarlık alanı olarak kullanılan farklı yerlerdeki bazı mezarlar bu alana taşınmıştır. 76x34 metre ebatlarında dikdörtgen şeklindeki mezarlık, 2 bin 584 metrekare alan kaplamaktadır. Giriş, yolun yanındaki kapıdan sağlanmaktadır. Mezarlıkta 93’ü İngiliz, 125’i Avustralyalı, 64’ü Yeni Zelandalı ve 662’si kimliği meçhul olmak üzere toplam 944 asker gömülüdür.

İçindekiler