Çanakkale Gezi Rehberi

Kitap

7’th Field Ambulance (7’nci Sahra Hastanesi) Mezarlığı

Damakçılık Bayırı’nı geçer geçmez sol tarafta, içerilere doğru uzanan ve etrafı muhtelif yükseltilerle çevrili küçük bir düzlük şeklinde önce Ağıl Dere, sonrasında ise küçük bir tepecik halinde başlayan yükselti, Üç Tepeler görülür. Türk haritalarında Üç Tepeler olarak adlandırılan bu yükseltiye Anzaklar, “Walden Grove” (Walden Korusu) adını vermişlerdir.

Bu küçük yükselti, doğu yönündeki Conkbayırı-Kocaçimen Tepesi hattından bölgeye yönelecek Türk ateşlerine karşı doğal bir koruma perdesi oluşturmaktadır. İşte bu doğal koruma perdesini oluşturan tepeciğin yamacına, Anafartalar Cephesi’nin açıldığı tarih olan 6 Ağustos 1915 sonrasında Avustralyalılar tarafından Eylül 1915’te 7. Sahra Hastanesi kurulmuş ve bölgedeki muharebelerde yaralanan askerlere hizmet vermeye başlamıştır.

Bu hastanede tedavi görürken hayatını kaybedenler ise hemen hastane önündeki düz alana gömülmüşlerdir. 1919 yılı ve sonrasında İngilizlerin bölgede yaptıkları çalışmalar sırasında yakın çevrede bulunan başka mezarlar da yerlerinden alınarak buraya getirilmiştir. 52x35 metre ebatlarında dikdörtgen şeklindeki mezarlık, 1820 metrekare alanı kaplamaktadır. Yoldan yaklaşık 120 metre uzaklıkta bulunan mezarlığa, mevcut bir patika yardımıyla ulaşılmaktadır. Batı yönünde bulunan istinat duvarın üzerine yapılan basamaklarla mezarlığa girilebilmektedir. Mezarlıkta 288’i İngiliz, 68’i Avustralyalı, 20’si Yeni Zelandalı, 2’si Hintli ve 262’si kimliği meçhul olmak üzere toplam 640 kişi gömülüdür.

İçindekiler