Beyaz Rotalar

Kitap

Artvin Yusufeli’de, 60 kilometre uzunluğunda görkemli bir vadide yer alan Hastaf Yaylası kış kampçılığı ve yürüyüş için uygun.

FOTOĞRAF: HAKAN ÖGE

Gökyüzünde Kamp
Yaylalar köyü, Artvin’in Yusufeli ilçesi sınırlarında; Yusufeli’nin Kaçkar Dağı yönündeki son köyü. Köye kışın ulaşmak bile başlı başına bir macera. Çünkü bu bölgede yüksek kesimler neredeyse altı ay kar altında kalıyor. Kar, dağlara ekim sonuna doğru, bazı yıllar daha da erken düşüyor. Ekim sonu haziran ortası arasında vadide seyahat edenler tüm zirveleri karla kaplı görür. Bu da zaten doğası muhteşem olan vadiyi daha da olağanüstü kılar. Yusufeli’den başlayan ve Yaylalar köyünde sona eren vadi 60 kilometre uzunluğunda. Vadiyi bir araçla baştan başa geçip Yaylalar köyünde konaklayarak keyifli kış etkinlikleri yaşayabilirsiniz. Yüksekliği 2 bin 200 metre olan Yaylalar köyünde yaz aylarında bile soba yakıldığını düşünürseniz, kışın nasıl olduğunu tahmin edebilirsiniz. Ancak son yıllarda daha az kar düştüğü için yol eskisi kadar uzun süre kapalı kalmıyor. Vadide geçireceğiniz birkaç günde hem yörede oturanların hayatına, hem de karla kaplı dağların unutulmaz görüntülerine tanık olacaksınız.

Yusufeli’den yola çıktıktan sonra sıcaklık yavaş yavaş düşmeye ve rakım arttıkça yamaçlar karla kaplanmaya başlar. Karlı yamaçlardaki eski ahşap evler muhteşem görüntüler sunar. Sarıgöl beldesinden sonra beliren serin esintiler Barhal köyüne yaklaşınca kendini iyice hissettirir. Barhal’ı geçtikten sonra ufukta gözüken, zirveleri karlı dağlar sizi serin bir havanın beklediğinin işareti. Ana vadinin dışında kışın karlar altında kalan Mikeliz köyü ve Yaylalar köyünün Olgunlar Mahallesi de ağır kış koşullarına şahit olmak için ideal yerler. Yaylalar köyündeki Çamyuva Pansiyon kışın da hizmet veriyor. Ancak buraya kışın gidenlerin ani bir kar yağışı ile birkaç gün köyde mahsur kalmayı göze almaları gerekiyor.