Beyaz Rotalar

Kitap

Yaklaşık 1350 metre yüksekteki göl ve çevresi kış aylarında bembeyaz oluyor.

FOTOĞRAF: FATİH ÖZENBAŞ

Karakış, Beyaz Göl
Abant Gölü, kış denince akla ilk gelen yerlerden. Bolu il merkezinin 34 kilometre güneyinde yer alan Abant Gölü her mevsim güzel ama kışın bir başka oluyor. Yöredeki birçok göl gibi Abant da bir heyelan gölü. Toplam 125 hektarlık alanı kaplayan gölün derinliği yaklaşık 18 metre. Kış aylarında göl kenarında günübirlik kar yürüyüşleri yapabilir, tur kayağı ile daha yukarıdaki yaylalara gidebilirsiniz.

Gölü çevreleyen yüksek kesimler birçok yaylaya da ev sahipliği yapıyor. Son yıllarda bu yaylalara doğaseverler büyük ilgi gösteriyor. Daha çok ilkbahar ve sonbaharda yoğun ziyaretçi akınına uğrayan yaylalar kış aylarında da doğa yürüyüşçülerinin önemli etkinlik alanlarının başında. Başta göknar olmak üzere sarıçam, karaçam ve kayın ağaçlarının egemen olduğu bir ormanla çevrili göl, 1350 metre yükseklikte.

Göl sonbaharda pastel renklerle, kışın ise karla kuşatılıyor. Kış aylarında kıyıdaki patikalardan yukarı doğru tırmanmaya başlayınca karlar altındaki gölün görkemi ortaya çıkıyor. Orman içinde yamaca doğru giden patikalarda sabırla yürürseniz hem kış performans yürüyüşü yapmış olursunuz, hem de orman içinde yaşayan tavşan ve tilki gibi hayvanlara rastlayabilirsiniz.