Beyaz Rotalar

Kitap

Van Gölü’nü çevreleyen yüksek dağlar kış gelince beyaza bürünüyor ve kış maceralarına kapılarını açıyor.

FOTOĞRAF: HAKAN ÖGE

Kaleden Kaleye
Bitlis ve Van illerinin sınırları içinde kalan Doğu Anadolu’nun bu muhteşem coğrafyasını tüm yönleriyle tanımak isteyenler için muhteşem bir macera rotası. Yazın bisikletle, kışın ise araçla yapılacak bir etkinlik. Etkinlik boyunca otellerde konaklayabilir, bazı etaplarda da kamp kurabilirsiniz. Van Gölü kış geldiğinde pamukların arasındaki bir zümrüde benzer adeta. Etrafındaki dağlar bu peyzajın en yükseklerdeki temsilcileridir. Bu rotayı bitirdiğinizde cazip olanın sadece göl değil bölgenin doğası, tarihi ve kültürü olduğunu da göreceksiniz. Etkinlik boyunca Van Gölü havzasının ilginç olan tüm doğal ve tarihi değerlerini görme şansına sahip olacaksınız.

Toplam olarak 430 kilometre olan etap Van Gölü civarındaki görülmesi gereken kültürel değerlerin eklenmesiyle daha da uzatılabilir. Gölün etrafını dolaşırken Süphan Dağı neredeyse sizi hiç yalnız bırakmaz.
Etkinlik sabahın erken saatlerinde, Van kentinde geleneksel kahvaltıyla başlıyor. Sıkı bir kahvaltı yaptıktan sonra Van Kalesi’ni ziyaret edin. Van’a 5 kilometre uzaklıkta ve bir Urartu kalesi o. Büyük bir kaya kütlesinin üzerine yapılmış. Yapılış tarih İÖ 840-825.  Van Kalesi’nden sonra da Hoşap Kalesi’ne yönelin. Van-Başkale yolu üzerinde. Onun da tarihi Urartulara kadar gidiyor ve ilk günlerindeki görkemini hâlâ koruyor. Kalenin kapısı,  surları ve zindanları neredeyse yapıldıkları halleriyle, sağlam olarak günümüze kadar ulaşmış. Yaklaşık 55 kilometrelik bu yolculuktan sonra tekrar geri dönmek ve Gevaş’a kadar gidip geceyi orada geçirmek gerekiyor.