Baharat Atlası: Hoş Tatlar Acılar Ve Kokular

Kitap

Pimenta dioica

FOTOĞRAF: DREAMSTIME

Mersingiller (Myrtaceae) ailesindendir yenibahar; kurutulmuş meyveleri baharat olarak kullanılır. Bu bitki 12 metreye kadar boylanabilen her dem yeşil bir ağaçtır. Yaprakları 15-20 santimetre uzunluğunda ve mızrak şeklindedir. Çiçekleri beyaz renkli olan yenibahar meyveleri küre şeklinde ve 7-8 milimetre çapındadır. Mersin meyvelerine benzeyen yenibahar meyveleri koyu kahve renklidir.

Jamaika biberi olarak da bilinen yenibaharın yaprakları da baharat olarak kullanılır. Türkiye’de bulunmasa da bu bitkinin kurutulmuş yaprakları özellikle et yemeklerinde tercih edilir. Bu yapraklar hem görünüş hem de aroma bakımından defne yapraklarına benzer.

Yenibahar meyveleri tam olgunlaşmadan toplanır ve bir süre güneşte kurutulur. Hem tane, hem de toz olarak kullanılabilen yenibahar lezzet bakımından tarçın ve karanfi le benzemekle birlikte bunlara göre daha acı bir baharattır. Geçmiş yıllarda karabiberle karıştırılan bu baharatın tadı, karabibere göre daha keskindir. Güney Amerika’da yetişen bu bitki genellikle et ve tavuk yemeklerinde aroma verici olarak kullanılır.