Baharat Atlası: Hoş Tatlar Acılar Ve Kokular

Kitap

Tamarindus indica

FOTOĞRAF: DREAMSTIME

Baklagiller (Fabaceae) ailesindendir; yaprak dökmeyen büyük bir ağaçtır. Bu ağacın meyveleri ve meyve kabukları baharat olarak kullanılır. Anavatanı Afrika olan bu bitki genellikle tropik bölgelerde doğal olarak yetişir. Ancak son yüzyılda ticari önemi nedeniyle Hindistan, Tayland, Vietnam gibi birçok ülkede yetiştirilmeye başlanmıştır. Demirhindi, hinthurması anlamına gelen “tamr hindi” kelimesinden dilimize geçmiştir.

İÖ. 4 yüzyıldan beri kullanılan bu bitki, yaklaşık 20 metreye kadar uzayabiliyor. Odunu sert olan demirhindinin kerestesi kırmızı renklidir. 10-40 arasında küçük yaprakçıktan oluşan tüysü yaprakları hurma ağacına benzediği için hinthurması adı verilmiş. Demirhindinin meyveleri iri bir fasulyeye benzer. Gençken çok ekşi bir tadı olan bu meyvelerden taze ya da kuru olarak yararlanılır.

Asya ve Güney Amerika’da çok tutulan bir baharat olan demirhindi genellikle yemeklere ekşimsi bir tat vermek için kullanılır. Meksika'da kurutulmuş, tuzlanmış ya da şekerlenmiş olarak, Türki ye’de ise meyve kabuklarının sıkıştırılmasıyla oluşturulmuş küçük bir tabaka şeklinde satılır. Rengi koyu kırmızı-siyah arasında değişen demirhindinin Osmanlı İmparatorluğu döneminde şerbeti meşhurdu; günümüzde pek fazla kullanılmıyor.