Baharat Atlası: Hoş Tatlar Acılar Ve Kokular

Kitap

Piper nigrum

FOTOĞRAF: DREAMSTIME

Bibergiller (Piperaceae) ailesinin en önemli türü olan karabiber günümüzde en çok kullanılan baharatlardan. Bu baharat, karabiber bitkisinin olgunlaşmadan önce toplanıp kurutulan meyvelerinden elde ediliyor.

İlk kez Romalı yazarlar tarafından tasvir edilen karabiber 5. yüzyıldan beri biliniyor. Anavatanı Malabar (Güney Hindistan) olan karabiber, çok yıllık bir sarmaşık türüdür. Yaklaşık 6 metreye kadar uzayabilen bu bitki ticari olarak yetiştirildiğinde 3-3,5 metreye kadar uzamasına izin verilir. Yeşil renkli gövdesi yuvarlak ve odunsudur. Sık dallı bir bitki olan karabiberin yaprakları koyu yeşil renkli ve kalp şeklindedir. Tüysüz olan bu biber yapraklarının üzerinde yedi adet damar bulunur. Bu özelliği nedeniyle karabiber diğer bitkilerden kolayca ayırt edilebilir.

Karabiber çiçekleri çok küçüktür. Beyaz renkli bu çiçeklerin taçyaprakları ve sapları yoktur. Bir ile 10 arasında erkek organı bulunan karabiber çiçekleri rüzgârla tozlaşır. Karabiber meyveleri, yaklaşık 5 milimetre çapında eriksi bir meyvedir. Tam olgunlaştığında kırmızı renkli olan bu meyvelerin üzeri buruşuktur. Karabiber meyvelerinin içerisinde bir adet odunsu tohum bulunur. Karabiber meyveleri ve tohumları keskin kokulu, acı ve yakıcı lezzetlidir.