Türkiye Şelaleler Atlası

Kitap

SAMANDERE ŞELALESİ , DÜZCE / FOTOĞRAF: ÖZCAN BUDAK

Orman Bakanlığı tarafından “tabiat anıtı” ilan edilen Samandere, Düzce’nin en güzel şelalelerinden biri kuşkusuz. Ulaşılamaz duygusu yaratan sarp görünüşü, birbiri ardınca sıralanan üç takım şelalesi, suyun anaforlar oluşturduğu derin cadı kazanları ve anıt ağaçlarıyla bu sıfatı fazlasıyla hak ediyor.

Düzce’nin güneydoğusuna konumlanan Beyköy beldesi Samandere köyündeki şelalenin il merkezine uzaklığı 26 kilometre. Deli yatağındaki mağarada kaybolup tekrar yeryüzüne çıkan şelale, kayalıklar arasında kaynayan bir su gibi adeta. Suyun coşkun akışı ve çıkardığı şiddetli ses, seyredenlerde ürküntü yaratacak kadar etkileyici kimi zaman. Etrafı korkuluklarla çevrili seyir terasından şelalenin muhteşem manzarasını izlerken, yanına ancak profesyonel kaya tırmanıcılarının yaklaşabileceğini düşünüyorsunuz. Akan suyun şiddetli debisinden dolayı uçuşan zerrecikler, insanı üşütecek kadar ıslatabiliyor bazen. Tabiatın tüm güzelliklerini cömertçe sergilediği bu yeryüzü harikasına yaklaşmak isterseniz, biraz cesaretinizi toplayıp merdivenlerden aşağıya inebilirsiniz. Yirmi metre yükseklikten dökülen şelalenin iki yanındaki sarp kayalar vahşi bir doğa görüntüsü kazandırıyor ortama. Oysa çılgınca akan su bir süre sonra sakinleşip Uğur Deresi aracılığıyla önce Efteni Gölü’ne, daha sonra da Büyük Melen Çayı vasıtasıyla Karadeniz’e yol alacak.

Çam, köknar, kayın, ıhlamur ve fındık ağaçları arasında günübirlik bir mesire yeri olan Samandere’de konaklamak için iki pansiyon var. Çevre düzenlemesi yapılan şelalede, kır lokantaları, alabalık tesisi ve doğal köy ürünlerinin satıldığı tezgâhlar bulabilirsiniz. Düzce-Abant yol bağlantısı üzerindeki tabiat alanı, yemyeşil yaylalara geçiş güzergâhında yer alıyor.