Türkiye Şelaleler Atlası

Kitap

AYDINPINAR ŞELALELERİ , GÖLYAKA , DÜZCE /FOTOĞRAF: ÖZCAN BUDAK

Sınırları küçük ama içinde barındırdığı doğal güzellikleri bir o kadar büyük olan Düzce kentini, “şelaleler şehri” olarak adlandırmak pek de yanlış olmasa gerek. Henüz yeni il olan Düzce, birbirinden güzel şelaleleriyle Rize’den sonra ülkemizin en çok bilinen bölgelerinden biri.

Aydınpınar köyü Yılankaya mevkiinde bulunan Aydınpınar Şelaleleri, kent merkezine 10 kilometre mesafede yer alan ve arka arkaya dökülen beş şelaleden oluşuyor. Köyden başlayan 1,5 kilometrelik bir patikayla ulaşılan Aydınpınar, bir takım şelalesi aslında. Birbirinden bağımsız beş şelaleden her biri, önce küçük bir gölete süzülüp arkasından diğer şelalelere sularını gönderiyor. Orman dokusuyla örülü bir vadinin yamaçlarından gelen su, siyah kayalar üzerinden beş farklı çağlayana dönüşerek akıyor.

Ağustos ayında böğürtlenlerle renklenen vadi yatağındaki patikalar, ıslanmadan şelalelere ulaşma imkânı tanıyor. Seyahat acentelerinin hafta sonu etkinlik programlarında yer alan Aydınpınar, bir trekking ve foto safari merkezi aynı zamanda. Ağaçlar arasından yükselen patikadan, küçük göletler yaparak peş peşe dökülen şelalelere ulaşıldığında, düşlenilenden daha güzel görüntülerle karşılaşılıyor. Suyun düşerken çıkardığı uğultu kulaklarınızda yankılanırken, seyrine doyum olmayan bir manzara sizi bekliyor. Daha çok Gürcü topluluğun yaşadığı Aydınpınar köyünde, ziyaretçilere hizmet veren iki alabalık tesisi bulunuyor.