Türkiye Şelaleler Atlası

Kitap

GÜZELDERE ŞELALESİ , GÖLYAKA , DÜZCE / FOTOĞRAF: ÖZCAN BUDAK

Doğanın gerçek sürprizlerinden biri olan Güzeldere Şelalesi’ne ulaşmak için Gölyaka’dan çıkıp Bıçkı Deresi Vadisi manzarası eşliğinde yükselen yol, dev kayın ve gürgen ağaçları arasından geçiyor. Vadinin sonunda karşı tarafa geçerek Efteni Gölü’ne dönen yol kıvrımında, yukarılardan gelen küçük bir dereciği geçiyorsunuz. Ardından vardığınız piknik alanında ise, üstünden geçtiğiniz derenin nasıl heybetli bir şelaleye dönüştüğünü hayranlıkla seyrediyorsunuz.

Elmacık Dağları’nın coşkun akan ırmaklarından biri olan Güzeldere, Bıçkıdüzü mevkiinde 120 metre yüksekliğindeki kayalardan dökülen kocaman bir şelaleye dönüşüyor. Şelale, Milli Parklar Müdürlüğü tarafından yaptırılan patika ve merdivenler sistemiyle gezilebiliyor. Ortamın sürekli nemli olmasından dolayı yürürken kaygan zemine dikkat etmek gerekiyor. Kışın kar altında dinlenen, ilkbaharda ise birbirinden güzel çiçeklerle canlanan Güzeldere Şelalesi’nde en etkileyici manzaralara renk cümbüşünün yaşandığı güz mevsiminde tanık olabilirsiniz. Deniz seviyesinden yaklaşık 600 metre yükseklikte yer alan ve yaban hayatı yönünden oldukça zengin olan şelale, özellikle hafta sonları ziyaretçilerin akınına uğruyor. Bölgede konaklamak isteyenler için bungalovlar ve bir de kır restoranı bulunduğunu hatırlatalım.

Düzce’ye 28, Gölyaka’ya 16 kilometre uzaklıktaki Güzeldere Şelalesi, bir mesire yeri olarak düzenlenmiş aynı zamanda. Ulaşım için Gölyaka-Hacıyakup-Hamamüstü veya DüzceÇınarlı- Gölormanı-Hamamüstü güzergâhları izlenebilir. Güzeldere’nin döküldüğü Efteni Gölü, Gölyaka ilçesinin 4 kilometre doğusunda yer alıyor. Göl, sukuşlarının göç yolu üzerinde bulunduğu için Orman Bakanlığı tarafından 2005’te “yaban hayatı koruma alanı” ilan edildi.