Türkiye Şelaleler Atlası

Kitap

SAKLIKENT ŞELALESİ , YIĞILCA , DÜZCE / FOTOĞRAF: ÖZCAN BUDAK

Doğaya ait birçok düş bahçesini barındıran Düzce ilinin yedi önemli şelalesinden biri olan Saklıkent, Yedigöller Milli Parkı güzergâhı üzerinde yer alıyor. Zengin bitki örtüsünün su sesiyle çevrelendiği tabiat alanında, yeşillikler içinde yürürken, sık ağaçların dallarından gökyüzü mavi mavi göz kırpıyor. Suyun sesinden şelaleye yaklaştığınızı hissettiğiniz anda, ağaçlar arasından bembeyaz siluetiyle birden karşınıza çıkıyor Saklıkent. Sarı yeşil kayalıklar içinden gelen şelale coşkun bir akışla dökülüyor.

Ormanın derinliklerine gizlenen Saklıkent Şelalesi, yeni keşfedilerek İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından turizme kazandırıldı. Düzce il merkezine 40, Yığılca ilçesine 5 kilometre mesafedeki şelale, özellikle sonbahar mevsiminin kendini göstermeye başladığı günlerde doğanın sunduğu görsel bir şölene dönüşüyor.

Yığılca ilçesinin doğal güzellikleri Saklıkent Şelalesi’yle sınırlı değil. Her yıl yelken yarışlarının düzenlendiği Hasanlar Baraj Gölü, Harmantepe mesire alanı ve anıt ağacıyla ünlü Kırık köyü ilçenin görülmesi gereken yerleri arasında. İçi damlataşlarla kaplı Sarıkaya Mağarası, göletler, şelaleler ve galerilerle bezenmiş Aksu Mağarası ve diğerlerine oranla daha küçük olan Gökçeağaç Mağarası da meraklıları için inanılmaz güzellikte ayrıntılar içeriyor. Yığılca’dan Yedigöller’e doğru devam edenler, Yoğunpelit köyündeki, köyle aynı adlı şelaleyi görebilir.