Türkiye Şelaleler Atlası

Kitap

PAPAZIN BAHÇESİ , ÇAMLIYAYLA , MERSİN / FOTOĞRAF: CÜNEYT OĞUZTÜZÜN

Toroslar’ın gür çam ormanlarından adını alan Çamlıyayla ilçesi, yüksek tepelerdeki bol oksijenli havasıyla, Mersin ve Adanalıların kullandığı bir yayla. Bir zamanlar Tarsus ilçesine bağlı olan Çamlıyayla, daha sonra ayrılarak ilçe oldu. Bölge, yükseklerdeki bin yıllık anıt ardıç ağacı, Papazın Bahçesi, Cehennemderesi, Çini Göl ve Yazı Göl gibi doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor.

Berdan Çayı’nın kaynağını oluşturan ve cennetten bir köşeyi anımsatan Papazın Bahçesi ve şelaleleri, Çamlıyayla’nın en çok ziyaret edilen mesire yeri. İlçe merkezine 13 kilometre uzaklıktaki şelalelere, Çakırlı Boğazı’ndan Fakılar köyüne devam eden stabilize bir yolla ulaşılıyor. Tam 27 sert dönemecin ardından inilen saklı vadi, dev çınar ağaçlarından çıkan gözeler ve oluşturdukları şelalelerle bir düş bahçesini anımsatıyor. Geniş bir alana yayılan pınarlar, onlarca gözeden çıkarak yemyeşil yosunların içinden aşağılara doğru süzülüyor. Çınar ağaçlarının engellediği güneş, dallar arasından yol bulduğunda ışık huzmeleriyle aydınlatıyor şelaleleri. Erguvan ağaçlarının renklendirdiği alan, dere şırıltılarının eşliğinde huzur bulacağınız bir ortam.

Yöreyi ziyaret edenleri ağırlamak için birkaç alabalık tesisinin de bulunduğu Papazın Bahçesi’nden çıkan sular, Kadıncık Vadisi’ni geçerek aynı isimli barajın ardından Berdan Irmağı’na karışıyor. Çukurova’da Tarsus Şelalesi’ni oluşturan bu kaynak, Tarsus, Yenice ve Mersin yerleşimlerinin su ihtiyacını da karşılıyor.