Türkiye Şelaleler Atlası

Kitap

KAPUZBAŞI (BARAZAMA) ŞELALELERİ , YAHYALI , KAYSERİ / FOTOĞRAF: BÜNYAD DİNÇ

Aladağlar’ın Niğde-Çamardı-Kapuzbaşı veya Adana-Pozantı-Kapuzbaşı güzergâhlarını yürüyen doğaseverler, Türkiye’nin en yüksek şelalelerinden biri olan Kapuzbaşı’nda bitirirler etkinliklerini. Buzul göllerine ve kayalık doruklara tırmanan bedenler, şelalenin karşısında kurulan çadırlarda günlerin getirdiği tatlı yorgunluğu bir anda unutur.

Aladağlar Milli Parkı sınırları içerisindeki Kapuzbaşı Şelaleleri, yükseklerdeki kar ve buzulların erimesiyle oluşan Aksu ve Aladağ çayları üzerinde yer alıyor. Denizden yaklaşık iki bin metre yükseklikte bulunan Hacer Ormanları bölgesindeki Ensenin Tepe’nin yekpare kaya yüzeyinden inanılmaz bir basınçla fışkıran bu şelaleler yedi ayrı noktadan yeryüzüne çıkıyor. Şelalelerin en küçüğü 30, en büyüğü 70 metre yükseklikten dökülüyor. İki farklı çay şelalelerin döküldüğü bu noktada birleşiyor ve aşağılarda Zamantı Irmağı’yla buluşarak Çukurova Bölgesi’nde Seyhan Nehri’ne karışıyor.

İçinde kırmızı benekli alabalıkların yaşadığı şelalenin çevresinde piknik alanları, bungalovlar, gezi patikaları ve otopark mevcut. Kapuzbaşı Şelaleleri’nin kavuştuğu Zamantı Irmağı’nda rafting yapma olanağı da var. Kayseri çıkışlı şelale güzergâhı tam 165 kilometre. Şelalelere Yahyalı-Kapuzbaşı arasındaki son 76 kilometrede orman içi virajlı toprak bir yoldan geçilerek ulaşılıyor. Yahyalı ilçesi yakınlarındaki Yeşilköy ve Derebağ şelaleleri de görülmeye değer.