Türkiye Şelaleler Atlası

Kitap

TARSUS ŞELALESİ , TARSUS , MERSİN / FOTOĞRAF: ERSİN DEMİREL

Berdan Irmağı olarak da anılan Tarsus Çayı Bolkar Dağları’nda 2 bin metrenin üzerindeki pınarlardan doğuyor. Çayın üzerindeki Tarsus Şelalesi, Manavgat gibi fazla yüksekten dökülmemesine rağmen geniş yatağıyla dikkat çekiyor. Tarsus ilçe merkezinin üç kilometre kuzeyinde yer alan şelale, aslında Berdan Irmağı’nın yatağının değiştirilmesiyle oluşmuş. Tarsus Çayı antikçağda Tarsus kentinin ortasından geçiyordu ve sık sık sellere neden oluyordu. Bizans İmparatoru Iustinianus zamanında (527- 563) bir sel felaketi kenti mahvetti. İmparator da çayın yatağını değiştirip kentin dışına yönlendirdi; çay bugün de o yataktan akıyor. Çay antik bir mezarlığın bulunduğu yükseltiden düşerek çağlayan oluşturuyor. Şelale debisinin azaldığı yaz aylarında, suyun çekilmesiyle sığ derinliklerde kaya mezarlarını görebilirsiniz.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Tarsus, antik adı Kydnos olan Berdan Irmağı’yla hayat buldu. Tarsus ovasında 142 kilometrelik yolculuğu sırasında geniş yaylar çizen bu akarsu, taşıdığı alüvyonlar ile Çukurova deltasının oluşmasında önemli bir katkı sağladı.

Tarihi binlerce yıl öncesine uzanan Tarsus, Aziz Paulus Kilisesi, Bilal-i Habeşi Mescidi, Yedi Uyurlar Mağarası (Eshab-ı Kehf), Makam-ı Şerif Camii ve Danyal Peygamber’in Kabri gibi hazineleriyle inanç turizmine hizmet ederken, aynı zamanda bir mesire yeri olan şelalesiyle de doğal güzelliklerini sergiliyor. Şelale çevresinde yöresel lezzetleri tadabileceğiniz lokantalar var. Sıcak humus, patlıcandan yapılan babagannuş, muhammara gibi mezeleri deneyebilirsiniz.