Türkiye Şelaleler Atlası

Kitap

ALARA (UÇANSU) ŞELALESİ , GÜNDOĞMUŞ , ANTALYA / FOTOĞRAF: HALİM DİKER

Akdeniz’i bir bariyer gibi İç Anadolu’dan ayıran Toros Dağları’nın güneyindeki gözelerden çıkan akarsular, geçtikleri sarp ve dik bölgelerde inanılmaz güzellikte şelaleler yaratıyor. Bu şelalelerden biri de Alara Çayı üzerindeki Uçansu Şelalesi.

Şelaleye Antalya Alanya karayolunun Konaklı ayrımından, 70 kilometrelik Gündoğmuş ilçesi Kayabükü köyü yolu izlenerek ulaşılıyor. Uçansu kayalık bir yamacın farklı noktalarından yeryüzüne çıkıyor. Son 20 kilometresinde toprak bir yolla ulaşılan şelale Alara Çayı’na dökülüyor. Alara Çayı Orta Toroslar’ın en yüksek zirvelerinden 2 bin 800 metrelik Geyikdağ ve 2 bin 500 metrelik Akdağ’ın karlarıyla besleniyor. Köprülü beldesindeki çıkış noktasından sonra tekrar yeraltına inen Alara, yüzeye çıktığı noktada Uçansu Şelalesi’ni oluşturuyor. Ardından 70 kilometrelik bir yolculuk daha yaparak, Manavgat Boztepe köyü yakınlarında Akdeniz’e dökülüyor Alara Çayı.

2006 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından “dünyanın en yaşanabilir alanı” seçilen Alara Çayı Havzası ve şelale bölgesinin ekoturizme kazandırılması için çalışmalar geçtiğimiz yıllarda başlatıldı. Turizm danışmanları tarafından dünyada kar suyuyla beslenen az sayıda çağlayandan biri olduğu ifade edilen Uçansu, yılın on iki ayı boyunca yerli ve yabancı gezginleri ağırlamaya hazırlanıyor.