Türkiye Şelaleler Atlası

Kitap

KURŞUNLU ŞELALESİ , ANTALYA / FOTOĞRAF: FATİH ÖZENBAŞ

Antalya şelalelerinin en yeşili olan Kurşunlu, bir tabiat parkının içerisinde bulunuyor. Havaalanından üç kilometre sonra sola dönen Isparta Antalya karayolunun 7. kilometresinde yer alan Kurşunlu Şelalesi, 18 metre yükseklikten dökülüyor. Yaklaşık iki kilometrelik bir kanyon içinde kalan ve 1991 yılında hizmete açılan Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı kızılçam, defne, harnup, zeytin, söğüt ve incir ağaçlarıyla bezeli.

Dinginliğin hüküm sürdüğü parkta sessizliği bozan yegâne ses, şelalenin önündeki gölete çarptığı anda çıkardığı gürültü. Merdivenlerden inip şelalenin arkasındaki mağaradan suyun süzülüşünü izlemek oldukça keyifli. Bu görsel şöleni izlerken az da olsa ıslanmayı göze almak gerekiyor. İnsana huzur veren suyun şırıltısını dinleyip, göletin üzerinde yüzen nilüferleri seyredebilirsiniz.

Seyir terasları ve yürüyüş yollarıyla gezilebilen 33 hektarlık alan, zengin bir bitki örtüsüyle kaplı. Suyun oluşturduğu gölet, restore edilen eski bir değirmen ve kır gazinolarıyla gerçek bir dinlenme mekânı Kurşunlu Şelalesi. Gökyüzünü kapatacak sıklıktaki “bitki tüneli” bölümünü, köprüler ve gezi patikaları yardımıyla dolaşabilirsiniz. Küçük bir arboretum görünümündeki alan, ağaç ve bitkiler hakkında bilgiler edinebilmek için kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor.