Türkiye Şelaleler Atlası

Kitap

MASELEVAT (KETEKALİVİ) ŞELALESİ , ÇAMLIHEMŞİN , RİZE / FOTOĞRAF: SABRİ ASLIŞEN

Sislerin arasından bir görünüp bir kaybolan dağ sıralarından kopup gelen dereler, şelaleler yaratarak koşuyor Fırtına Vadisi’ne. Su, Kemerli Kaçkar (3 bin 642 metre) ile Altıparmak Dağları’nın (3 bin 334 metre) gölgesindeki göllerden aşağılara doğru hızla salınırken önüne çıkan engellerden şelale olup atlıyor. Komatti Yaylası ile Maselevat mezrası arasında oluşan Eğrisu, Çopuni ve mezrayla aynı adı taşıyan Maselevat şelalelerinin yükseklikleri oldukça fazla. Bin bir renge boyanmış kır çiçekleriyle süslenen Alpin çayırların kokularını taşıyan sular, iki yanı ağaçlarla çevrili kayaların üzerinden köpük köpük uçuyor. Özgün formlarıyla her üç şelale gürgen, çam ve ladin ağaçlarının arasından nefis görüntüler sergiliyor.

Çamlıhemşin merkezindeki Fırtına Deresi üzerinde yer alan köprü, şelalelere ulaşmak için ilk çıkış noktası. Bu yol Topluca köyü ve Maselevat mezrasını geçerek 48. kilometredeki Komatti Yaylası’na kadar uzanıyor. Yöreye özgü evleri ve serenderleri ile Topluca köyü şirin bir yerleşim. Şelalelerin ilki 32. kilometredeki Maselevat mezrasının sonundaki evlerin arkasına konumlanıyor. Yaklaşık 25 metreden dökülen ilk şelale Maselevat’ın ardından, yaklaşık üç kilometrelik bir yürüyüşle en az onun kadar görkemli Eğrisu ve Çopuni çağlayanlarına ulaşılıyor. Arıcılığın yaygın olduğu Komatti Yaylası’nda konaklama olanağı sağlayan bir de pansiyon bulunuyor.

Komatti’de biten toprak yolun ardından dereye paralel eski göç patikaları takip edilerek Büyük Yayla da denilen Topluca Yaylası’na kadar çıkılabiliyor. Yaylanın üzerinde Ambar, Büyük, Ergiş, Kapri, Zeluan, Kaçkar ve Çifte Göller olmak üzere toplam sekiz göl görülebiliyor. Bu noktadan Avusör veya Sırt yaylalarına geçilebilecek trekking rotaları mevcut.