Türkiye Şelaleler Atlası

Kitap

ILICA ŞELALESİ , PINARBAŞI , KASTAMONU / FOTOĞRAF: CÜNEYT OĞUZTÜZÜN

Türkiye’deki en ünlü şelalelerden biri olan Ilıca, aslında çok yüksek bir şelale değil. Ancak görünümü ve oluşturduğu muhteşem göletiyle zihinlere kazınmış. Horma Kanyonu’nun dik ve yüksek duvarlarından ansızın ortaya çıkıp, on metre yükseklikten doğal havuz niteliğindeki bir gölete dökülen şelale, zengin bir bitki örtüsüyle sarmalanmış. Özellikle gölet kıyısındaki plaj görünümlü kumsalı, yaz aylarında yüzmek isteyenlerle dolup taşıyor. Doğaseverler, Küre Dağları Milli Parkı sınırları içinde kalan bu bölgede kanyonu yukarıdan seyreden patikalarda yürüyüş yapıp, şelaleyi tepelerden fotoğraflayabilir.

Şelale Kastamonu ili, Pınarbaşı ilçesi Ilıca köyü sınırları içinde yer alıyor. Ilıca Şelalesi, sık bitki örtüsü nedeniyle tropik bir ortam yaratan dört kilometrelik Horma Kanyonu’ndan gelen Zarı Çayı üzerinde bulunuyor. Pınarbaşı’ya 11 kilometre uzaklıktaki Ilıca köyünden on dakikalık bir yürüyüşle ulaşılıyor şelaleye. Köy içerisinde Devrekani Çayı ile buluşan Zarı Çayı, Valla Kanyonu içinden geçerek Karadeniz’e taşıyor şelalenin getirdiği suları. Dağdan döküldüğü noktada ikiye ayrılan sular, şelalenin “çift başlı” olarak nitelendirilmesine yol açmış.

Özgün yerel kıyafetleriyle kadınların sokakları renklendirdiği Pınarbaşı ilçesi, Ilıca Şelalesi’nin yanı sıra Valla Kanyonu’yla da tanınıyor. Pınarbaşı’ya 26 kilometre uzaklıktaki kanyon, sarp yamaçları ve vahşi doğasıyla Cide ilçesine kadar 12 kilometre boyunca devam ediyor. Kanlıçay ile Devrekani Çayı’nın buluştuğu noktada başlayan Valla’nın duvarları, kimi zaman 1200 metreye yaklaşarak karanlık bir dehliz haline dönüştürüyor kanyonu. Ilıca Şelalesi’nin çevresinde, içinde bir kilise kalıntısı bulunan Ilgarini Mağarası, değişik kalker yapılarıyla dikkat çeken Mantar Mağarası ve geniş ağızlı Kuyluç Mağarası görülebilir.