Türkiye Şelaleler Atlası

Kitap

AĞARAN ŞELALESİ , ÇAYELİ , RİZE / FOTOĞRAF: ERSİN DEMİREL

Dağlardan doğan ve yatağını doldurarak akan sular, sert kaya tabakalarıyla karşılaştıkları dik ve engebeli bölümlerde ya da uçurumlarda yollarına devam edebilmek için şelaleler oluşturur. Şelaleler düşerken yarattıkları görsel güzellikle veya yağmurdan sonra gökkuşağını sarınan bedeniyle insanoğlunu derinden etkiler. Estetik görünümüyle Ağaran Şelalesi, Türkiye’deki şelalelerin en etkileyicilerinden biri.

Rize ilinin Çayeli ilçesine 12 kilometre mesafedeki Ağaran Şelalesi, Sırtköy sınırları içerisinde. İlçe merkezinden Şairler Deresi yoluyla ulaşılıyor. Şelaleye giden yolun son üç kilometresi çay bahçeleri arasından devam ediyor. Çok uzaklardan bile görülebilen şelale yüksek ve sarp bir kayadan etrafa bembeyaz köpükler saçarak düşmesinden dolayı bu isimle anılıyor. Bir gölet de oluşturan Ağaran Şelalesi’nin en güzel fotoğraflarını karşısındaki küçük tepecikten çekebilirsiniz. Ancak kendine güvenenlerin izleyebileceği şelale yatağından yukarılara doğru giden yürüyüş rotası dört kilometre sonra Orta Şelale’ye, altıncı kilometrede ise Beyazsu Şelalesi’ne ulaşıyor. Ağaran Şelalesi aşağılarda Isırlık ve Çadavur çaylarını da bünyesine katarak Şairler Deresi’ni oluşturup tarihi bir kemer köprünün altından geçerek Karadeniz’e dökülüyor.

Çayeli ilçesindeki Ağaran Şelalesi’ni ziyaret edenler, merkezden kuzeye yönelen Madenli- Kaptanpaşa-Çukurluhoca yolunu izleyerek Karap Şelalesi’ni de görebilir.