Türkiye Şelaleler Atlası

Kitap

SUTÜVEN ŞELALESİ , EDREMİT , BALIKESİR /FOTOĞRAF: BALIKESİR İL MÜDÜRLÜĞÜ ARŞİVİ

Kaz Dağları Milli Parkı içindeki diğer bir doğa harikası da Sutüven Şelalesi. Dünyanın en önemli oksijen depolarından Kaz Dağları, biyolojik çeşitliliği ve akarsularıyla dikkat çeken bir bölge. Edremit Körfezi manzaralı Sarıkız Tepesi yamaçlarından fışkıran pınarlar, denize doğru yol aldıkça derelere ve şelalelere dönüşüyor.

İzmir Çanakkale karayolunun Altınoluk Edremit bölümünün 20. kilometresinde, Zeytinli köyü levhası takip edilerek ulaşılıyor şelaleye. Beyoba köyünden iki kilometrelik toprak yolla gelinen şelale alanı, bir piknik ve mesire yeri olarak düzenlenmiş. Yükseklerdeki Sarıkız Yaylası’ndan doğan Kızılkeçili Çayı üzerindeki Sutüven Şelalesi’nin adı, “tüven” yani “sıçrayan” su anlamına geliyor. Dağların denize bakan yamacındaki şelale, isminin hakkını verircesine kayaların üzerinden sıçrayarak düşüyor küçük göletinin yüzeyine. Köpürerek, 17 metre yüksekten dökülen sular, çam ormanlarıyla kaplı vadiyi serinletiyor.

Şelalenin az yukarısındaki kaynağın çıkış noktasında yer alan Hasanboğuldu göleti, hüzünlü öyküsüyle biliniyor. Yavuklusunun aşkını sınamak isteyen Emine ondan tuz yüklü bir çuvalı taşımasını ister. Sıcaktan ve tuzdan sırtı yanan Hasan dayanamaz, gölete düşerek boğulur. Hasan’ın boynundaki yazmayı suda bulan Emine, sevgilisinin öldüğünü anlayıp kendini oracıktaki bir çınara asar. Bu hüzünlü aşk öyküsüne tanık olan şelale ve gölet, yüzyıllardır aynı devinimle akmaya devam ediyor.

Sutüven Şelalesi’nin bulunduğu alanda çeşitli doğal ürünlerin satıldığı tezgâhlara rastlayabilirsiniz. Ege’nin en önemli zeytin üretiminin yapıldığı bu bölgenin yakınlarındaki Akçay’da bir de termal kaplıca bulunuyor.