Türkiye Şelaleler Atlası

Kitap

GELİNTÜLÜ ŞELALESİ , ÇAMLIHEMŞİN , RİZE / FOTOĞRAF: TURGUT TARHAN

Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırları içinde yer alan şelalelerin en dikkat çekicilerinden biri. Berrak bir havada yukarıdaki yeşil yamaçları aşarak ince beyaz bir duvak gibi yüzlerce metreden süzülen Gelintülü Şelalesi son kademesinde 23 metredeki kayalardan kendini boşluğa bırakıyor. Masmavi bir gökyüzü, yemyeşil orman dokusu ve bembeyaz şelalenin oluşturduğu renk kontrastı görenlerde hayranlık uyandırıyor.

Rize’ye 85 kilometre uzaklıktaki Ayder Yaylası’nda yer alan şelale Kaçkar zirvesinden beslenen Kavran (Kavrun) Deresi’ne müthiş bir ivmeyle düşer. Ayder ile Samistal Hazindak yaylalarını birbirinden ayıran kuzey güney doğrultusundaki dağların sırtından doğan şelalenin ana kaynağı yükseklerde eriyen kar kümeleri. Doğu Karadeniz’in olağan görüntüsü sayılan sislerin ardında şelalenin ancak dereye katılan son bölümü görülebilir. Türkiye’nin en uzun şelalelerinden Gelintülü Şelalesi’nin tümünü seyredebileceğiniz en iyi nokta Ayder’in üstündeki Huser Yaylası. Ağaç örtüsünün bittiği Huser sadece şelalenin değil Altıparmak Dağları’na kadar tüm Kaçkar dağ silsilesinin ve Pazar ilçesinden Batum’a kadar uzanan Karadeniz kıyılarının izlenebileceği bir seyir terası.

Ayder Yaylası Kaçkar Dağları’na düzenlenen yürüyüşlerin başlangıç noktasıdır aynı zamanda. Kavran-Göller Bölgesi-Yaylalar- Dilberdüzü-Deniz Gölü-Kaçkar ZirveÖküzyatağı- Kavran rotasını oluşturan Trans Kaçkar geçişi her yıl binlerce doğasever tarafından yürünüyor. Ayder Yaylası’nda kalabileceğiniz küçük pansiyonlar ve çeşitli hastalıklara iyi geldiği söylenen bir kaplıca da bulunuyor.