Türkiye Şelaleler Atlası

Kitap

PALOVİT ŞELALESİ , ÇAMLIHEMŞİN , RİZE / FOTOĞRAF: CÜNEYT OĞUZTÜZÜN

Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisindeki Palovit Şelalesi, Karadeniz’in debisi en yüksek şelalesi unvanına sahip. Gür bir orman içindeki bu ünlü şelale dere yatağına doğru, yaklaşık 15 metre yükseklikten köpük köpük çağıldıyor. Şelale, kayalık mevkideki yüksek bir noktadan seyredilebiliyor ancak.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinden çıkan yol önce tarihi Çinçiva (Şenyuva) kemer köprüsüne ardından da Zir Kale’ye ulaşıyor. Vadiyi yüzyıllardır kontrol eden ve geçtiğimiz yıllarda restore edilen eski kalenin ardından, parke taş döşeli yol bir köprüden karşı yakaya geçerek çeşme başına kadar uzanıyor. Çamlıhemşin Çat yolunun 19. kilometresindeki çeşmeden sola ayrılan dört kilometrelik toprak yol sizi heybetli Palovit Şelalesi’ne kadar götürüyor. Şelaleden sonra yola devam etmek isteyenler biraz zahmetli bir patikadan Hazindak, Pokut ve Sal yaylalarına çıkabilirler. Hazindak’tan devam eden bazı yerleri taş döşeli antik yol Samistal ve Amlakit’e, oradan da Palovit Yaylası’na kadar ulaşıyor.

Son yıllarda başlatılan baraj çalışmaları ve her yaylaya yol yapma projesi, ne yazık ki Palovit Yaylası’nı da olumsuz etkiliyor. Yeni açılan ve Amlakit Yaylası’na kadar devam etmesi planlanan orman yolu, şelaleye bir kilometre kala iyice bozulduğundan arabalardan inerek yürümek gerekiyor. Var olan Çamlıhemşin Çat- Elevit-Tirovit-Palovit-Amlakit araç yolunu kısaltmak isteyen bu yeni yol projesi Palovit Şelalesi’ni ve çevresindeki doğal hayatı tehdit ediyor.